najedź myszką na kółeczko obok

TURNUS


Toruń

Realizator: Teatr „Baj Pomorski”

Termin: 30 czerwca – 13 lipca 2014 r.

Uczestnicy: dzieci w wieku 10-13 lat

 

Uczestnicy półkolonii wstąpią w szeregi Bractwa Teatralnego Wspaniałych, któremu zostanie powierzona nadzwyczajna misja. Będą musieli wcielić się w role rycerzy i zmierzyć się z legendarnym toruńskim smokiem, który obudziwszy się po wiekach snu pod Zamkiem Krzyżackim zaczyna terroryzować miasto i grozi mu zniszczeniem. Ich zadaniem będzie znaleźć sposób na smoka, ale równie ważnym wyzwaniem stanie się osiąganie rycerskich cnót, które pozwalają nosić tytuł Wspaniałego. Powołując do życia Bractwo Teatralne Wspaniałych pomożemy połączyć dzieciom współczesność z przeszłością oraz teatr z innymi dziedzinami kultury i życiem codziennym.

Podejmiemy z uczestnikami półkolonii rozmowę na temat wartości, które powinny tworzyć kodeks współczesnego człowieka, na wzór tego, jaki niegdyś stanowił etos rycerski. Bractwo Teatralne na dwa tygodnie uczyni teatr swoim domem. Legendarny smok urośnie dzięki teatralnej wyobraźni wszystkich uczestników warsztatów do pokaźnych rozmiarów pięciogłowego potwora, który żywi się ludzkim strachem, kłamstwem i wszelkim złem. Jego siedzibą będzie usytuowany obok teatru Zamek Krzyżacki. Stamtąd zaatakuje on miasto w połowie półkolonii (performans uliczny) i zażąda, aby mieszkańcy karmili go od tej chwili swoimi złymi zachowaniami. Nasze Bractwo spróbuje różnych metod walki, negocjacji, które wymyślą uczestnicy półkolonii, aby uwolnić miasto.

Przedstawiony temat spełniać będzie rolę wstępnej struktury dramaturgicznej, której pełną treść i ostateczną formę wypracują sami uczestnicy półkolonii. Dopiero ich autorski scenariusz stworzony metodą pisania na scenie posłuży jako kanwa przedstawienia wieńczącego półkolonie.

 

Tytuł prezentacji i termin:

„Wspaniali na tropie, czyli sposób na smoka”

12 i 13 lipca, Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu

 

Kontakt: 

Teatr „Baj Pomorski”

ul. Piernikarska 9

87-100 Toruń

tel.: +48 56 652 24 24

fax: 56 652 27 17

e-mail: sekretariat@bajpomorski.art.pl

www.latowbaju.pl

www.bajpomorski.art.pl

 

 


 

PROWADZĄCY:

Zbigniew Lisowski – reżyser, autor scenariuszy teatralnych. Absolwent reżyserii na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Odznaczony Brązowym Medalem Gloria Artis (2010). Kierownik artystyczny Teatru „Guliwer” w Warszawie (1999-2003). Dyrektor Teatru „Baj Pomorski” w Toruniu i Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA (od 2003). Współpracuje z wieloma teatrami w Polsce. Jest reżyserem plenerowych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Realizował międzynarodowy projekt teatralny „Latający Festiwal – Rodzina i dziecko we współczesnej Europie”. W roku 2012 otrzymał Nagrodę im. Jana Dormana Polskiego Ośrodka ASSITEJ.

Rafał Swaczyna – aktor (Szkoła Aktorska Haliny i Jana Machulskich), lingwista (UW), reżyser (Akademia Teatralna w Warszawie), absolwent Podyplomowych Studiów Zarządzania Kulturą i Oświatą (UW), instruktor teatralny. Na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą, prowadząc zajęcia z recytacji, pracy nad rolą i dykcji. Wyreżyserował 30 spektakli teatralnych z udziałem dzieci i młodzieży, wystawionych 1200 razy. Wyróżniony w IV edycji Dorocznej Nagrody Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskiego, Komitetu ds. UNESCO, Laureat I nagrody Telewizji Polskiej S.A. w programie „Dolina kreatywna” 2008.

Marzenna Wiśniewska – teatrolog, adiunkt w Katedrze Kulturoznawstwa UMK w Toruniu, wykładowca Policealnego Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych. Absolwentka Wydziału Filologicznego UMK w Toruniu, kierownik literacki Teatru „Baj Pomorski” (2001-2011). Zajmuje się współczesnym dramatem i teatrem (szczególnie teatrem lalek), nowymi mediami w teatrze, krytyką teatralną. Jest autorką programów edukacyjno-artystycznych (m. in. "W świecie teatru"), koordynatorem projektów teatralnych, prowadzi warsztaty. Była instruktorem grupy dziennikarsko-promocyjnej w pięciu edycjach projektu „Lato w teatrze”.

Magdalena Jasińska – filolog i teatrolog. Absolwentka Wydziału Filologicznego UMK w Toruniu (filologia polska, teatrologia) oraz Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu (komunikacja społeczna i PR). Kierownik literacki Teatru „Baj Pomorski”, animator kultury i instruktor teatralny (Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, 2010-2011). Regionalny Koordynator Programu „PROJEKTOR-wolontariat studencki” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (2010-2012) - koordynowała liczne projekty edukacyjne, m.in. projekt Inspiracja-Kreacja-Akcja (Akademia Orange). W roku 2013 była instruktorką grupy dziennikarsko-promocyjnej „Lata w teatrze”.

Dominik Smużny – rzeźbiarz, performer, instalator, konstruktor, zajmuje się scenografią filmową i teatralną, stale współpracuje z Teatrem WICZY m.in. prowadząc warsztaty scenograficzne dla młodych adeptów sztuki teatralnej, współtwórca INSTYTUTU B61, w którym aktywnie tworzy realizacje dotykające wybranych zagadnień łączących naukę ze sztuką, był zaangażowany w projekt filmowy „PANOPTIKON” opowiadający historię Torunia XX-ego wieku, gdzie odpowiadał za scenografię, kostiumy i rekwizyty. W latach 2012-2013 prowadził grupę scenograficzną w ramach projektu „Lato w teatrze”.

Rafał Kołacki – archeolog i etnolog, doktorant socjologii (w Zakładzie Badań Kultury UMK), muzyk i animator kultury. W dziedzinie sztuki jego poszukiwania są równie rozległe, obejmując grę na perkusji w hardcorowej grupie, występy w akustycznej formacji HATI oraz elektroakustyczne i performerskie działania w kolektywach twórczych Molok Mun, Fiki Miki Black Power Trio oraz Carate Cojak. Grywał już m.in. z Johnem Zornem i Z’EVem. Współorganizator festiwalu sztuki dźwięku CoCArt. Prowadzi warsztaty z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Jest pomysłodawcą i współtwórcą projektu Tonopolis (www.tonopolis.pl). Autorem oprawy dźwiękowej do kilku wystaw i ekspozycji muzealnych. Strona: www.rafalkolacki.com. W latach 2012-2013 prowadził grupę muzyczną w ramach projektu „Lato w teatrze”.

Krzysztof Zaremba – kompozytor, kierownik muzyczny Teatru „Baj Pomorski”. Absolwent Wydziału Operowego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy Filia w Toruniu (śpiew solowy). Był kierownikiem muzycznym w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. Jest autorem muzyki teatralnej do spektakli: „Szewczyk Dratewka”, „Krawiec Niteczka”, „Akademia Pana Brzechwy” (Teatr „Baj Pomorski”), „Słowik” (Teatr w Zielonej Górze). Jest pierwszym w Polsce twórcą muzyki do „Tryptyku rzymskiego” Jana Pawła II. Od 25 lat zajmuje się chórami, m.in. Gaudio Affecti na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Prowadził grupę muzyczną w ramach projektu „Lato w teatrze” w 2009, 2012 i 2013 roku.

Dominika Miękus - aktorka-lalkarka, absolwentka Akademii Teatralnej w Białymstoku, Wydziału Aktorskiego. Od 2008 roku pracuje w Teatrze „Baj Pomorski” w Toruniu, w latach 2004-2007 odbywała staż Teatrze Lalek Rabcio w Rabce-Zdrój. Już jako studentka prowadziła warsztaty teatralne ze studentami KUL-u w Lublinie (2002). W 2003 roku była animatorem warsztatów marionetkowych w Cividale we Włoszech dla studentów szkoły teatralnej z Cervii. Prowadziła zajęcia teatralne dla dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjum w Mszanie Dolnej oraz Rabce –Zdrój (2004-2005). W 2009 roku podjęła współpracę przy projekcie Teatru „Baj Pomorski” - Scena Teatru Dziecięcego. Na początku 2010 roku prowadziła warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży z Zespołu Publicznych Szkół w Kijewie Królewskim (2010) oraz warsztaty dla nauczycieli i instruktorów kultury podczas III Konferencji „Teatr – Film – Kultura multimedialna”, organizowanej przez Teatr i Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli. W latach 2010-2012 współprowadziła grupę aktorską Lata w Teatrze. 

 

Drukuj


Tajemnica Wesołego Miasteczka / Jelenia Góra
Tajemnica Wesołego Miasteczka / Jelenia Góra
Tajemnica Wesołego Miasteczka / Jelenia Góra

Czekam na...

Opole

#004a99

Czekam na...

Opole

#004a99

Cyberiada

Kraków 01

#0081c6

Kim jestem? Bajkowe Tranformacje

Jonkowo

#e7435b

I love LBN

Lublin

#0aaba4

...bo w czasie niewiele masz czasu...

Bielsko-Biała

#E50004

Raz dwa trzy – kryjesz ty! Eins, zwei, drei – du musst sein!

Szczecin

#a3cce4

Wspaniali na tropie, czyli sposób na smoka

Toruń

#d4d700

Tandem, czyli kolaże

Białystok

#9c2283

Cyberiada

Kraków 01

#0081c6

I love LBN

Lublin

#0aaba4

...bo w czasie niewiele masz czasu...

Bielsko-Biała

#E50004

Raz dwa trzy – kryjesz ty! Eins, zwei, drei – du musst sein!

Szczecin

#a3cce4

Wspaniali na tropie, czyli sposób na smoka

Toruń

#d4d700

Niewidzialne miasta

Wrocław 03

#fdc400

Marzenia wychodzą z cienia

Łośno

#b23f2b

Marzenia wychodzą z cienia

Łośno

#b23f2b

Najwyraźniej nigdy nie był pan 13-letnią dziewczynką

Kraków 02

#0081c6

Światłoczuli

Wrocław 02

#fdc400

Po drugiej stronie lustra

Frydrychowice/Przybradz

#e8c115

Marzenia wychodzą z cienia

Łośno

#b23f2b

Najwyraźniej nigdy nie był pan 13-letnią dziewczynką

Kraków 02

#0081c6

Światłoczuli

Wrocław 02

#fdc400

Odbicia światów

Wałbrzych

#008e8a

Lokomotywa

Gostycyn

#2799d1

Miasto gra

Kielce

#96bf0d

Odbicia światów

Wałbrzych

#008e8a

Lokomotywa

Gostycyn

#2799d1

Miasto gra

Kielce

#96bf0d

Żywioły

Stepnica

#38a962

Skrzaty

Lanckorona

#e5a742

I Przegląd Zdarzeń Międzypokoleniowych

Wrocław 01

#fdc400

Lato w pokoju

Pobiedziska

#ef9971

Żywioły

Stepnica

#38a962

I Przegląd Zdarzeń Międzypokoleniowych

Wrocław 01

#fdc400

I wyświetlę film. Coś o mnie i o Tobie.

Bolesławiec

#9e9100

I wyświetlę film. Coś o mnie i o Tobie.

Bolesławiec

#9e9100

Razem widzimy więcej

Lipno

#328925

Razem widzimy więcej

Lipno

#328925

ObraSen

Olsztynek

#e4186b

Podwórko kuglarzy

Płock

#369699

Odkrywcy

Puławy

#7a6fac

a to my po ju trze - cyrk futurystyczny

Gąski

#ab929e

Podwórko kuglarzy

Płock

#369699

Ze szczytów Baszłamu

Linin

#1a6f43

Odkrywcy

Puławy

#7a6fac

Teatr naturalnie!

Tomaszów Mazowiecki

#bd1220

a to my po ju trze - cyrk futurystyczny

Gąski

#ab929e

Ze szczytów Baszłamu

Linin

#1a6f43

Teatr naturalnie!

Tomaszów Mazowiecki

#bd1220

a to my po ju trze - cyrk futurystyczny

Gąski

#ab929e

Lato w pokoju

Pobiedziska

#ef9971