najedź myszką na kółeczko obok

TURNUS


Szczecin

Realizator: Teatr Lalek „Pleciuga”

Termin: 30 czerwca – 13 lipca 2014 r.

Uczestnicy: dzieci i młodzież w wieku 10-15 lat

 

Szczecin to jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miast Polski. Szczecin od niemal od 70 lat pozostaje w granicach Polski, jednak dopiero w ostatnich kilkunastu latach zaczęliśmy tak naprawdę mierzyć się z jego skomplikowaną historią i wielokulturowością. Tropienie historii starego Szczecina urosło nawet do rangi mody. Młodzi ludzie śledzą jego pogmatwane dzieje i ze zdziwieniem odkrywają dawno zapomniane fakty, o których przez kilka powojennych dziesięcioleci starano się zapomnieć.

W trakcie warsztatów będziemy poszukiwać specyficznej atmosfery dawnego Szczecina. Za pomocą starych pocztówek i fotografii postaramy się odtworzyć życie codzienne jego mieszkańców sprzed lat. Być może uda nam się spotkać i porozmawiać z kimś, kto jeszcze pamięta tamte czasy. Porównamy Szczecin ze starych obrazów z jego dzisiejszym wizerunkiem. Prześledzimy losy budynku, w którym mieściła się słynna fabryka fortepianów Wolkenhauera. Wcielimy się w detektywów tropiących ślady poniemieckiej kultury naszego miasta.

Naszym głównym celem będzie wzmocnienie w dzieciach poczucia przynależności do miejsca, w którym się urodziły i wychowują, dumy z jego bogatej i skomplikowanej historii. Chcielibyśmy też zwrócić uwagę na przeobrażenia, które w dokonały się w naszym mieście na przestrzeni ostatniego stulecia i na to, jakie miały one znaczenie dla jego dawnych i obecnych mieszkańców.

Chcielibyśmy również, aby na czas letnich warsztatów nasz teatr stał się obszarem spotkania i wspólnych doświadczeń dzieci, których dziadkowie i pradziadkowie zamieszkali w Szczecinie w wyniku powojennych migracji, oraz tych, dla których jest on rodzinnym miastem od wielu pokoleń. Dwa wakacyjne tygodnie będą też dla młodych ludzi czasem zdobywania ogólnej wiedzy o teatrze oraz doskonalenia konkretnych umiejętności, niezbędnych  w przygotowaniu spektaklu.

Postaramy się stworzyć klimat do swobodnej ekspresji twórczej oraz rozwoju zdolności artystycznych (w tym aktorskich, plastycznych i muzycznych), zaspakajając przy tym naturalną potrzebę kreatywności oraz doświadczania pozytywnych przeżyć emocjonalnych i estetycznych.

 

Tytuł prezentacji i termin:

„Raz dwa trzy – kryjesz ty! Eins, zwei, drei – du musst sein!”

12 lipca, godz. 16:00, Teatr Lalek „Pleciuga” w Szczecinie

13 lipca, godz. 11:00, Teatr Lalek „Pleciuga” w Szczecinie

 

Kontakt: 

Teatr Lalek PLECIUGA

pl. Teatralny 1

71-405 Szczecin

www.pleciuga.pl

 

Koordynatorka:

Magdalena Bogusławska 

tel.: 605354352

e-mail: edukacja@pleciuga.pl

 

 


 

PROWADZĄCY:

Karolina Babińska – studentka Akademii Sztuki na wydziale Malarstwa i Nowych Mediów. Jej prace były prezentowane na wystawach: Up Side Art Festiwal oraz Starter w Klubie 13 Muz w Szczecinie. W „Pleciudze” prowadzi sobotnie warsztaty pod nazwą Teatralne Podwieczorki, oraz zajęcia scenograficzne w trakcie ferii zimowych. Brała udział w czterech edycjach „Lata w Teatrze”, początkowo jako wolontariuszka, obecnie pełnoprawny instruktor. Zaraża dzieci pasją do konstruowania przestrzennych form kinetycznych dających możliwość animowania, poruszających wyobraźnię, z zastosowaniem różnych, często nietypowych technik. 

Teresa  Babińska – absolwentka historii sztuki na UAM w Poznaniu i grafiki warsztatowej w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu; zajmuje się malarstwem, grafiką, rzeźbą i ceramiką. Była wykładowcą w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie. Prace prezentowała na wielu wystawach m.in. Międzynarodowej Wystawie Grafiki – FIEST w Paryżu, w Galerii „Za bramą” w Poznaniu, Galerii Uniwersyteckiej Salt Lace City w USA, Wystawie Poplenerowej w Dworze Mieszczańskim w Toruniu. Współtworzyła scenografię do spektaklu „Słoń” w reżyserii Dariusza Kamińskiego. W „Pleciudze” prowadzi cykliczne warsztaty plastyczne dla widzów indywidualnych, a także zajęcia dla grup szkolnych i przedszkolnych.

Magdalena Gardas – absolwentka specjalizacji dziennikarskiej i ścieżki pedagogicznej w Instytucie Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa US (rok 2007). Jest instruktorką Związku Harcerstwa Polskiego (prowadziła drużynę o profilu artystycznym) i instruktorką rekreacji ruchowej; miłośniczka tańca – uprawia taniec: towarzyski, irlandzki, broadway’owy; członkini formacji studia KIMAMA, gdzie obecnie trenuje salsę i taniec współczesny. W Teatrze Lalek „Pleciuga” zajmuje stanowisko specjalistki ds. marketingu.

Katarzyna Klimek – aktorka Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie. Ukończyła podyplomowe studia logopedii , oraz z pedagogiki ogólnej i szkolnej, posiada certyfikat ACC The International Coach Federation. Wykładowca przedmiotu emisja głosu i kultura żywego słowa. Instruktorka warsztatów dla nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów. Prowadziła zajęcia z emisji i higieny głosu podczas festiwali teatralnych i muzycznych w Szczecinie i Białymstoku. Była instruktorką teatralną w szczecińskim oddziale Polskiego Związku Głuchych, współpracowała przy tworzeniu scenariuszy w Fundacji „Mam Marzenie”. Prowadzi zajęcia podczas letnich i zimowych warsztatów teatralnych. 

Rafał Krzanowski – studia ukończył w klasie perkusji prof. Jorge Luisa Valcarcela Gregoria w Akademii Muzycznej w Poznaniu, filia w Szczecinie. Współpracuje z Filharmonią Szczecińską, Operą na Zamku, Orkiestrą Academia, oraz z polskim duetem perkusyjnym Hob-Beats. Uczestniczy w projektach Teatru Współczesnego, Zamku Książąt Pomorskich, Baltic Neopolis Orchestra, Festiwalu Muzyki Kameralnej Artelier. Członek międzynarodowej grupy Bloco X i Bloco Pomerania. Koncertuje w Polsce, Niemczech, Austrii, Belgii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, organizuje liczne warsztaty batucadowe w Polsce. Pedagog w muzycznych szkołach podstawowych. Od 2006 roku asystent w klasie perkusji  w Akademii Muzycznej w Poznaniu, filia w Szczecinie (obecnie Akademii Sztuki).

Łukasz Musiał – pracownik Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie w dziale elektroakustycznym. Pracuje przy oświetleniu teatralnym oraz obsłudze akustycznej przedstawień. Działacz społeczny, współtwórca filmu dokumentalnego „To tylko zwierzęta” i różnych projektów muzycznych. Uczestniczył przy organizacji i pracy podczas różnych wydarzeń dla dzieci i młodzieży np. Dzień Dziecka w Piwnicy Kany czy Dzień Cyrku Bez Zwierząt w Szczecinie. Prowadził zajęcia o prawach zwierząt w szkołach podstawowych, gimnazjach oraz liceach.

Grażyna Wojtczak – aktorka Teatru Lalek „Pleciuga” w Szczecinie. Grała w kilkunastu spektaklach telewizyjnych dla dzieci i dorosłych, oraz w spektaklach teatralnych prezentowanych na festiwalach krajowych i zagranicznych, gdzie otrzymała szereg nagród indywidualnych i zespołowych m.in. nagroda specjalna na Festiwalu Małych Form Teatralnych w Szczecinie za „Zamieszanie w magiach wielkie”, oraz Grand Prix za „Motyla miałem sen”. W Teatrze prowadzi warsztaty z zakresu technik lalkowych i sposobów ich animacji. Była instruktorką grupy aktorskiej podczas poprzednich edycji „Lata w Teatrze”. Realizuje z dziećmi spektakle podczas ferii zimowych.

Przemysław Żychowski – absolwent Wydziału Lalkarskiego we Wrocławiu krakowskiej PWST. Aktor Teatru Lalek „Pleciuga” w Szczecinie – trzykrotnie otrzymał Bursztynowy Pierścień oraz nagrodę aktorską za rolę w przedstawieniu „8 dni stworzenia świata” podczas XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek . Współpracuje z Zamkiem Książąt Pomorskich grając w spektaklach Teatru „Krypta” i „Piwnica przy Krypcie”. Prowadził warsztaty animacji w Polskim Związku Głuchych. Był współtwórcą i prowadzącym warsztaty muzyczno-teatralne „Operanek” w Operze na Zamku w Szczecinie. Uczestnik IV edycji Warszawskiego Obozu Teatralnego. W trakcie trzech edycji „Lata w Teatrze” prowadził zajęcia z grupą aktorską.

Drukuj


Tajemnica Wesołego Miasteczka / Jelenia Góra
Tajemnica Wesołego Miasteczka / Jelenia Góra
Tajemnica Wesołego Miasteczka / Jelenia Góra

Czekam na...

Opole

#004a99

Czekam na...

Opole

#004a99

Cyberiada

Kraków 01

#0081c6

Kim jestem? Bajkowe Tranformacje

Jonkowo

#e7435b

I love LBN

Lublin

#0aaba4

...bo w czasie niewiele masz czasu...

Bielsko-Biała

#E50004

Raz dwa trzy – kryjesz ty! Eins, zwei, drei – du musst sein!

Szczecin

#a3cce4

Wspaniali na tropie, czyli sposób na smoka

Toruń

#d4d700

Tandem, czyli kolaże

Białystok

#9c2283

Cyberiada

Kraków 01

#0081c6

I love LBN

Lublin

#0aaba4

...bo w czasie niewiele masz czasu...

Bielsko-Biała

#E50004

Raz dwa trzy – kryjesz ty! Eins, zwei, drei – du musst sein!

Szczecin

#a3cce4

Wspaniali na tropie, czyli sposób na smoka

Toruń

#d4d700

Niewidzialne miasta

Wrocław 03

#fdc400

Marzenia wychodzą z cienia

Łośno

#b23f2b

Marzenia wychodzą z cienia

Łośno

#b23f2b

Najwyraźniej nigdy nie był pan 13-letnią dziewczynką

Kraków 02

#0081c6

Światłoczuli

Wrocław 02

#fdc400

Po drugiej stronie lustra

Frydrychowice/Przybradz

#e8c115

Marzenia wychodzą z cienia

Łośno

#b23f2b

Najwyraźniej nigdy nie był pan 13-letnią dziewczynką

Kraków 02

#0081c6

Światłoczuli

Wrocław 02

#fdc400

Odbicia światów

Wałbrzych

#008e8a

Lokomotywa

Gostycyn

#2799d1

Miasto gra

Kielce

#96bf0d

Odbicia światów

Wałbrzych

#008e8a

Lokomotywa

Gostycyn

#2799d1

Miasto gra

Kielce

#96bf0d

Żywioły

Stepnica

#38a962

Skrzaty

Lanckorona

#e5a742

I Przegląd Zdarzeń Międzypokoleniowych

Wrocław 01

#fdc400

Lato w pokoju

Pobiedziska

#ef9971

Żywioły

Stepnica

#38a962

I Przegląd Zdarzeń Międzypokoleniowych

Wrocław 01

#fdc400

I wyświetlę film. Coś o mnie i o Tobie.

Bolesławiec

#9e9100

I wyświetlę film. Coś o mnie i o Tobie.

Bolesławiec

#9e9100

Razem widzimy więcej

Lipno

#328925

Razem widzimy więcej

Lipno

#328925

ObraSen

Olsztynek

#e4186b

Podwórko kuglarzy

Płock

#369699

Odkrywcy

Puławy

#7a6fac

a to my po ju trze - cyrk futurystyczny

Gąski

#ab929e

Podwórko kuglarzy

Płock

#369699

Ze szczytów Baszłamu

Linin

#1a6f43

Odkrywcy

Puławy

#7a6fac

Teatr naturalnie!

Tomaszów Mazowiecki

#bd1220

a to my po ju trze - cyrk futurystyczny

Gąski

#ab929e

Ze szczytów Baszłamu

Linin

#1a6f43

Teatr naturalnie!

Tomaszów Mazowiecki

#bd1220

a to my po ju trze - cyrk futurystyczny

Gąski

#ab929e

Lato w pokoju

Pobiedziska

#ef9971