najedź myszką na kółeczko obok

TURNUS


Linin

Realizator: Stowarzyszenie Praktyków Kultury

Termin: 18 - 31 sierpnia 2014

Uczestnicy: mieszkańcy ośrodka dla uchodźców w Lininie w wieku 10-16 lat

 

Idź do teatru! – to dla wielu z nas oczywiste. Co jednak zrobić, jeśli w pobliżu nie ma żadnej sali teatralnej, a tylko nieliczni spośród naszych widzów kiedykolwiek widzieli prawdziwy spektakl? W tym roku odpowiadamy na to pytanie w ośrodku dla uchodźców w Lininie: uruchamiamy magię najwyższej klasy – magię przemiany. Zastaniemy tam surową – i co gorsza nowoczesną – stołówkę, która jest jedynym miejscem zdolnym pomieścić spektakl i widownię Lata w Teatrze 2014. Razem z grupą młodych mieszkańców ośrodka dokonamy magicznej przemiany – zwyczajna stołówka stanie się Teatrem Światła i Cienia.

Teatr w Lininie (powołany za pomocą wyżej opisanej magii na czas ostatnich dni wakacji) pokaże spektakl oparty na niezwykłym czeczeńskim micie – opowieści o Pharmat, analogicznej wobec greckiego mitu o Prometeuszu przynoszącym ludzkości ogień i światło. W oryginalnym micie bohater zostaje przykuty do skał Kaukazu, by trwać w wiecznej męce. Wersja czeczeńska podaje nawet miejsce – legendarny szczyt Araratu.

Światło i cień odegra w spektaklu ważną rolę. Aktorzy i aktorki posłużą się nim nie tylko by zaczarować szarą codzienność ośrodka dla uchodźców, ale też opowiedzieć o nadziei, jaką przynoszą tragiczni bohaterowie, poświęcający życie dla dobra ludzkości. Jest to według nas przesłanie niezwykle aktualne w miejscu, do którego przybywać mogą uchodźcy nie tylko z Kaukazu, ale też Syrii, Krymu czy Gruzji.

 

Tytuł prezentacji i termin:

"Ze szczytów Baszłamu"

30 i 31 sierpnia, godz. 20:00, Linin, ośrodek dla cudzoziemców

1 września, Zespół Szkół w Coniewie (pokaz dodatkowy)

 

Kontakt: 

Stowarzyszenie Praktyków Kultury

ul. Działdowska 12/24

01-184 Warszawa

 

Koordynator:

Daniel Brzeziński

tel.: 501296693

e-mail: daniel.brzezinski@praktycy.org

 

 


 

PROWADZĄCY:

Nela Brzezińska – aktorka, śpiewaczka, tancerka, muzyk i animatorka kultury, ur. w Kijowie. Autorka projektów badawczych oraz wypraw dotyczących tradycji muzycznych i obrzędowych na Białoruś, Ukrainę, Macedonię i pogranicza Polski. Związana z Teatrem Węgajty (m.in. spektakle „Historie Vincenza” 1993, „Gospoda ku Wiecznemu Pokojowi” 1994, „Opowieści Kanterberyjskie” 1995, „Kalevala – fragmenty niepisane” 1999, „Upiorny Całun” 2000, „Synczyzna” 2004), współpracuje także z Teatrem Remus („Przepowiednia końca świata” 2003, „Projekt Wyspiański” 2007, „Jedno Echo” 2007) oraz Sceną Lubelska 30/32 („Gilgamesz” 2006, „Tango Muerte” 2010). Obecnie uczestniczka eksperymentalnego chóru Gre Badanie. W latach 1996 – 1999 prowadziła dziecięcy romski zespół taneczno-wokalny „Parni Luludziouri” w Olsztynie. Pracowała także z grupami dzieci ze wsi Węgajty i okolic w ramach projektów teatralnych Teatru Węgajty. W latach 2004 – 2007 prowadziła zajęcia teatralne w ramach projektów animacyjnych Teatru Remus na warszawskiej Pradze. Współtworzyła – jako reżyser – spektakl „Poczta. Co mi po świetle gwiazd?” z udziałem młodzieży gimnazjalnej, otwierający działalność Sceny Teatralnej powstającego Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. W latach 2008 – 2012 instruktorka teatru osób niepełnosprawnych umysłowo Klamra przy Stowarzyszeniu Chata z pomysłami. W latach 2010 – 2011 współprowadząca zajęcia dla najmłodszych Teatranki w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego. Od 2007 roku współautorka projektów animacji kultury Stowarzyszenia Praktyków Kultury skierowanych do dzieci uchodźców z Północnego Kaukazu (m.in. „Opowieści z Doliny Terek”, „Tylko nie bajka”, „Integracja Kreatywna”, „Multipublikacja”, „Tutaj”, „Kreatywne/Kreatywni”, „Café Babel”, „Integracja w działaniu”, „Włącz mnie”). W ramach tych projektów prowadziła pracę z grupami teatralnymi i muzycznymi z udziałem dzieci uchodźczych i polskich, organizowała ich występy i wyjazdy z pokazami.

Jakub Iwański – aktor, animator, trener, absolwent wydziału psychologii stosunków międzykulturowych SWPS. Organizator i trener warsztatów komunikacji interpersonalnej w OUK Linia, animator projektów artystycznych i społecznych w Stowarzyszeniu Teatralnym Remus i SPK. Jako instruktor warsztatów szczudlarskich i kuglarskich, współtworzył w latach 2002 – 2007 cykl projektów animacji kultury „Kobierce” dla młodych mieszkańców Pragi Północ w Stowarzyszeniu Teatralnym Remus. Uczestniczył także w przygotowaniu pokazów plenerowych, parad, „fire show” oraz spektakli z udziałem młodzieży w ramach projektów Teatru Remus, Teatru Węgajty i Stowarzyszenia Praktyków Kultury. Jest adeptem hinduskiej sztuki walki kalarippayattu, którą praktykuje w Polsce i w Indiach.

Daniel Brzeziński – aktor, animator, instruktor teatralny. Studiował kulturoznawstwo w Instytucie Kultury Polskiej UW. instruktor teatralny: w latach 2001 – 2003 prowadził zajęcia teatralne na podyplomowych studiach dla nauczycieli Animacja Kultury w Instytucie Kultury Polskiej UW; w latach 2006 – 2011 instruktor teatru osób z niepełnosprawnością umysłową „Klamra”; od 2007 roku instruktor w projektach Stowarzyszenia Praktyków Kultury (z grupami młodzieży uchodźczej) a także Muzeum Historii Żydów Polskich („Co mi po świetle gwiazd”) i Teatru Remus (projekty z serii „Kobierce”); Praktyk kultury: autor i koordynator projektów animacji kultury m.in. w środowisku uchodźców: Stowarzyszenia Praktyków Kultury („Most”, „Opowieści z doliny Terek”, „Cafe Kaukaz”, „Kaukaska Odyseja”, „Integracja kreatywna”, „Multipublikacja”, „Podaj Dalej”) Stowarzyszenia Teatralnego Remus („Bez twarzy”, „Warszawska lezginka”), animator i instruktor w innych projektach społecznych i artystycznych. Aktor: Teatru Węgajty od 2001 r. („Upiorny Całun”, „Synczyzna”), Teatru Remus w latach 2002 – 2009 („Śpiący”, „Romeo i Julia”, „Jedno Echo”, „Projekt Wyspiański”), Teatru Scena Lubelska od 2005 r.(„Czarna Mańka”, „Tango muerte”, „Pan Tagruelski”).

Darek Kunowski – scenograf, reżyser, instruktor teatralny. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na kierunku Scenografia, dyplom w 1992 – nagroda im. Z. Strzeleckiego. Praca z dziećmi przy Stowarzyszeniu Edukacji i Kultury Okopowa (1997–2014) – realizacje przedstawień teatralnych z udziałem dzieci w wielu teatrach warszawskich, m.in. Teatrze Lalka (spektakle: „Dziady”, „O bohaterach i bestiach”), Teatrze na Woli („Alicja w krainie czarów”). Współpraca z Ośrodkiem Kultury „Dorożkarnia” (2002 – 2005). Praca scenografa od 1991 r. (m.in. etat w Teatrze Rozmaitości w Warszawie), praca w teatrze i w telewizji; m.in. współpraca z reżyserami: Adamem Hanuszkiewiczem, Krzysztofem Zaleskim, Barbarą Sass-Zdort, Jackiem Bunschem. Od 1989 roku realizacje autorskich przedstawień: „Pojazd” – Teatr Academia, „Łagodna” wg F. Dostojewskiego (nagroda Łódzkich Spotkań Teatralnych za reżyserię i Festiwalu Jednego Aktora we Wrocławiu dla najlepszego aktora Dolnego Śląska), „Dysk” (CSW Zamek Ujazdowski), „Kaleva” na podstawie fińskiego eposu „Kalewala” (pokazy w Teatrze Małym w Warszawie), „Dawid” na motywach Biblijnych (nagroda na przeglądzie spektakli obrzędowych), „Gilgamesz” na motywach eposu sumeryjskiego. W roku 2005 założył przy Stowarzyszeniu Pracownie Twórcze Lubelska 30/32 autorski Teatr Scena Lubelska 30/32, w którym w latach 2007 – 2010 zrealizował min. spektakle: „Czarna Mańka Królowa Przedmieścia”, „Wiech na 102”, „Pan Tagruelski”, „Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”, „Oberki do końca świata”, „Tango Muerte”, „Aleksander Marzec”, „Ferajna pana Dropsa”. Realizacja wystaw tematycznych i interaktywnych, m.in.: „Deklaracja Praw Człowieka” dla Amnesty International, „Janusz Korczak” w Instytucie Kultury Żydowskiej w Warszawie. Współautor projektu i scenariusza Muzeum Zagłady Żydów w Bełżcu, Muzeum Powstania Warszawskiego,  Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

David Sypniewski – Animator kultury, filmowiec, grafik, fotograf, trener antydyskryminacyjny. Autor wizualizacji, filmów, gier internetowych. Absolwent Kulturoznawstwa spec. Animacja Kultury na UW, podyplomowych studiów Komunikacji Międzykulturowej na INALCO w Paryżu i Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego przy Willi Decjusza w Krakowie. Współtwórca Stowarzyszenia Praktyków Kultury. Prowadził zajęcia z animacji poklatkowej i filmu w ramach projektów Stowarzyszenia Praktyków Kultury. Autor krótkich filmów dokumentalnych i tekstów na temat animacji kultury i antydyskryminacji w licznych publikacjach. Projektuje papierowe materiały promocyjne, strony internetowe i produkuje filmy dla organizacji trzeciego sektora.

Khava Soldaeva i Madina Demilova – studentki. Uczestniczki działań SPK w środowisku uchodźców – spektakli, wypraw, koncertów, projektów edukacyjnych i integracyjnych. Obecnie – wolontariuszki i stażystki Stowarzyszenia, zaangażowane w działania na rzecz nowo przybyłych uchodźców i imigrantów. W projekcie LWT 2014 – animatorki i tłumaczki

Drukuj


Tajemnica Wesołego Miasteczka / Jelenia Góra
Tajemnica Wesołego Miasteczka / Jelenia Góra
Tajemnica Wesołego Miasteczka / Jelenia Góra

Czekam na...

Opole

#004a99

Czekam na...

Opole

#004a99

Cyberiada

Kraków 01

#0081c6

Kim jestem? Bajkowe Tranformacje

Jonkowo

#e7435b

I love LBN

Lublin

#0aaba4

...bo w czasie niewiele masz czasu...

Bielsko-Biała

#E50004

Raz dwa trzy – kryjesz ty! Eins, zwei, drei – du musst sein!

Szczecin

#a3cce4

Wspaniali na tropie, czyli sposób na smoka

Toruń

#d4d700

Tandem, czyli kolaże

Białystok

#9c2283

Cyberiada

Kraków 01

#0081c6

I love LBN

Lublin

#0aaba4

...bo w czasie niewiele masz czasu...

Bielsko-Biała

#E50004

Raz dwa trzy – kryjesz ty! Eins, zwei, drei – du musst sein!

Szczecin

#a3cce4

Wspaniali na tropie, czyli sposób na smoka

Toruń

#d4d700

Niewidzialne miasta

Wrocław 03

#fdc400

Marzenia wychodzą z cienia

Łośno

#b23f2b

Marzenia wychodzą z cienia

Łośno

#b23f2b

Najwyraźniej nigdy nie był pan 13-letnią dziewczynką

Kraków 02

#0081c6

Światłoczuli

Wrocław 02

#fdc400

Po drugiej stronie lustra

Frydrychowice/Przybradz

#e8c115

Marzenia wychodzą z cienia

Łośno

#b23f2b

Najwyraźniej nigdy nie był pan 13-letnią dziewczynką

Kraków 02

#0081c6

Światłoczuli

Wrocław 02

#fdc400

Odbicia światów

Wałbrzych

#008e8a

Lokomotywa

Gostycyn

#2799d1

Miasto gra

Kielce

#96bf0d

Odbicia światów

Wałbrzych

#008e8a

Lokomotywa

Gostycyn

#2799d1

Miasto gra

Kielce

#96bf0d

Żywioły

Stepnica

#38a962

Skrzaty

Lanckorona

#e5a742

I Przegląd Zdarzeń Międzypokoleniowych

Wrocław 01

#fdc400

Lato w pokoju

Pobiedziska

#ef9971

Żywioły

Stepnica

#38a962

I Przegląd Zdarzeń Międzypokoleniowych

Wrocław 01

#fdc400

I wyświetlę film. Coś o mnie i o Tobie.

Bolesławiec

#9e9100

I wyświetlę film. Coś o mnie i o Tobie.

Bolesławiec

#9e9100

Razem widzimy więcej

Lipno

#328925

Razem widzimy więcej

Lipno

#328925

ObraSen

Olsztynek

#e4186b

Podwórko kuglarzy

Płock

#369699

Odkrywcy

Puławy

#7a6fac

a to my po ju trze - cyrk futurystyczny

Gąski

#ab929e

Podwórko kuglarzy

Płock

#369699

Ze szczytów Baszłamu

Linin

#1a6f43

Odkrywcy

Puławy

#7a6fac

Teatr naturalnie!

Tomaszów Mazowiecki

#bd1220

a to my po ju trze - cyrk futurystyczny

Gąski

#ab929e

Ze szczytów Baszłamu

Linin

#1a6f43

Teatr naturalnie!

Tomaszów Mazowiecki

#bd1220

a to my po ju trze - cyrk futurystyczny

Gąski

#ab929e

Lato w pokoju

Pobiedziska

#ef9971