najedź myszką na kółeczko obok

TURNUS


Gostycyn

Realizator: Gminny Ośrodek Kultury w Gostycynie

Termin: 10 – 24 lipca 2014 r.

Uczestnicy: dzieci i młodzież w wieku 10-20 lat

Jednymi z głównych celów projektu są zapoznanie uczestników z warsztatem fotograficzno-scenograficznym, warsztatem aktora, muzyka, dziennikarza i pracownika działu promocyjnego teatru oraz sprowokowanie do refleksji na temat funkcjonowania stacji Pruszcz-Bagienica, jej wpływu na zmiany światopoglądu mieszkańców gminy w kontekście nieczynnego już węzła kolejowego. Można powiedzieć, że projekt jest rodzajem wycieczki w przeszłość, która uobecnia się w teraźniejszości. Próbą pomostu między tym, co stare, a tym, co nowe. Pozostałość po przeszłości, nikomu niepotrzebna już stacja Pruszcz-Bagienica, kilka budynków o solidnej ceglanej konstrukcji, w tym wieża ciśnień, niegdyś tętniący życiem węzeł kolejowy. Praca w tej nieteatralnej przestrzeni pokaże uczestnikom, że teatr można tworzyć wszędzie, a także uwrażliwi ich na miejsca opuszczone, które dzięki nadaniu im nowego kontekstu zyskują drugie życie.

Pomysł sięga do historii stacji Pruszcz-Bagienica. Zakłada wykorzystanie nagrań, fragmentów wspomnień mieszkańców, którzy pamiętają, jak niegdyś funkcjonowało to miejsce. Młodzi ludzie poprzez rozmowę z mieszkańcami, poprzez ich wspomnienia odkryją przeszłość. Dzięki fotografii dzieci będą miały okazję zobaczyć, jak zmieniło się postrzeganie czasu w relacji do postępu technologicznego. Grupa aktorska, zainspirowana poszukiwaniami grupy redaktorsko-medialnej, wywiadami dotyczącymi stacji Pruszcz, poprzez improwizacje teatralne będzie tworzyć etiudy, które staną się główną osią pokazu finałowego. Poszukiwania muzyczne także skupią się na miejscu, które będzie główną inspiracją, tworzywem muzycznym spektaklu. Uczestnicy warsztatów będą poszukiwać na stacji kolejowej Pruszcz-Bagienica dźwięków. Poprzez ich nagrywanie oraz żywą improwizację na znalezionych przedmiotach-instrumentach dzieci będą tworzyć muzykę.

Główną inspiracją literacką będzie wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa”. Tekst bardzo dobrze oddaje atmosferę stacji kolejowej, wrażenia związane z pędem pociągu. Ten swoisty pean na cześć możliwości człowieka, skonfrontowany z miejscem – zamkniętym węzłem kolejowym w Pruszczu, niegdyś tętniącym kolejowym życiem – ma szansę dotknąć istotnego problemu lokalnej ludności, którzy zostali nagle odstawieni gdzieś na bocznicę. Konfrontacja ta zrodzić ma pytania o wartość człowieka i być próbą pozytywnej stymulacji, zachęcania do aktywności, do podejmowania wyzwań, do szukania rozpędu.

 

Tytuł prezentacji i termin:

„Lokomotywa”

25 i 26 lipca, godz. 21:30, stacja Pruszcz-Bagienica

wystawa fotograficzna 26 lipca od godz. 17:00

 

Kontakt: 

Gminny Ośrodek Kultury

ul. Główna 35

89-520 Gostycyn

tel.: 52 33 461 53, 513 141 122

e-mail: gokgostycyn@gmail.com

gokgostycyn.pl

 


 

PROWADZĄCY:

Karolina Suchodolska – aktorka, instruktor teatralny. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Białymstoku oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I -go st. im. O. Kolberga w Radomiu. Współpracuje z Bydgoskim Teatrem Lalek Buratino oraz Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie. Od 2008 r. pracuje jako instruktor teatralny z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Prowadziła grupę teatralną w Areszcie Śledczym w Białymstoku, grupę aktorską w ramach „Lata w teatrze” 2012, 2013 oraz Międzypokoleniowych warsztatów teatralnych w Tomaszowie Maz., 2012, warsztaty teatralne w ramach projektu „Lalkobus – przegląd nieformalnych grup teatralnych” w Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie (2009), warsztaty w Polskiej Ogólnokształcącej Szkole Średniej im. I. Kozakiewicz w Rydze, Łotwa (2011) w ramach projektów edukacji w Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Laureatka konkursów klasycznej animacji filmowej. Stypendystka Prezydenta Białegostoku i Prezydenta Bydgoszczy. Autorka instalacji artystycznych w przestrzeni miejskiej. Zajmie się grupą aktorską. 

Mateusz Tymura – aktor, asystent reżysera. Absolwent Wydziału Aktorskiego, student V roku Reżyserii Teatru Lalek Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Współtwórca Teatrzyku Latarnia Magiczna i Teatru Latarnia. Współtwórca Podwórkowego Domu Kultury w Białymstoku. Dwukrotny Stypendysta Prezydenta Białegostoku, Stypendysta Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prowadził zajęcia teatralne m. in. podczas „Lata w Teatrze” w Tomaszowie Mazowieckim. Zrealizował cykl warsztatów i spektakl z seniorami w ramach programu „Młodzież w Działaniu”. Prowadził zajęcia teatralne z dziećmi w Gminnym Centrum Kultury w Zabrodziu, w Studziwodach, zabawy edukacyjne z Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego w Różanymstoku, warsztaty w Samorządowym Przedszkolu nr 46 w Białymstoku. Uczestniczył w przygotowaniu musicalu „Legenda o wiecznym tułaczu” realizowanym z młodzieżową grupą wokalno-teatralną Studio Poezja z Sokółki. Współtwórca białostockiej inicjatywy kulturalno-społecznej „Bojary zostają kulturalne”. Inicjator „Tymczasowego Teatru Chata na Wygodzie”. Zajmie się grupą aktorską.

Marek Noniewicz – artysta wizualny, kurator wystaw, autor tekstów, bloger. Absolwent ASP w Poznaniu (fotografia), Lidova Koncervator v Ostravie (fotografia). Od 2004 r. współpracuje z Pałacem Młodzieży w Bydgoszczy, gdzie prowadzi warsztaty fotografii dla dzieci i młodzieży i warsztaty filmowe. Był wykładowcą fotografii w Bydgoskiej Akademii Fotografii przy WSG, współpracował z Trójmiejską Szkołą Fotografii, gdzie prowadził zajęcia z fotografii krajobrazowej i wprowadził do programu podstawy XIX wiecznych technik fotografii. Współprowadził warsztaty dla dzieci ze wsi Jasionka i Krzywa, ze Stowarzyszeniem Rozwoju Sołectwa Krzywa oraz warsztaty fotografii otworkowej dla młodzieży w ośrodku MONAR w Babigoszczy. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki i Prezydenta Miasta Bydgoszczy) zajmie się grupą scenograficzno-fotograficzną.

Suavas Lewy – gitarzysta, kompozytor, performer, wokalista, różno-instrumentalista, producent muzyczny, animator kultury. Uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej II-go stopnia w Łodzi. Właściciel studia nagraniowego i założyciel niszowego wydawnictwa płytowego Nasze Nagrania. Zajmuje się nagraniami terenowymi utrwalając dźwięki miejsc, sytuacji i przemyśleń ludzi. Pomysłodawca i twórca, wraz z Muzeum Miasta Łodzi, Akademią Orange i Ministerstwem KiDN, projektów animujących kulturę. Prowadzący warsztaty dźwiękowe przy spektaklu „Od/Lo/Ty” realizowanym przez Teatr Chorea w ramach Lato w Teatrze 2013. Zaangażowany w różnego typu projekty. Zdobywca II nagrody w konkursie kompozytorskim „Cage 1,2,3”. Zajmie się grupą muzyczną.

Monika Grabarek – dziennikarka, pedagog, animator kultury, wykładowca akademicki. Absolwentka Wydziału Humanistycznego UMK w Toruniu, Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk plastycznych w Bydgoszczy. Dziennikarka Bydgoskiego Informatora Kulturalnego, dziennikarka Radia Kultura. Współtwórca programów telewizyjnych m.in. „Kujawsko – pomorski wehikuł czasu”. Pracownik Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Realizuje autorski program edukacyjny – Kultura z Klasą. Uczestniczka plenerów artystycznych dla młodzieży, koordynatorka akcji społeczno-artystycznych. Na co dzień prowadzi działalność edukacyjno-artystyczną w Bydgoszczy, ma na koncie wiele cyklów warsztatowych. Aktywna obserwatorka projektu „Lato w Teatrze” w teatrze Polskim w Bydgoszczy, prowadzi Klub Festiwalowy podczas Festiwalu Prapremiery w Bydgoszczy oraz warsztaty artystyczno-społeczne w Ostromecku. Zajmie się grupą redaktorsko-medialną.

Drukuj


Tajemnica Wesołego Miasteczka / Jelenia Góra
Tajemnica Wesołego Miasteczka / Jelenia Góra
Tajemnica Wesołego Miasteczka / Jelenia Góra

Czekam na...

Opole

#004a99

Czekam na...

Opole

#004a99

Cyberiada

Kraków 01

#0081c6

Kim jestem? Bajkowe Tranformacje

Jonkowo

#e7435b

I love LBN

Lublin

#0aaba4

...bo w czasie niewiele masz czasu...

Bielsko-Biała

#E50004

Raz dwa trzy – kryjesz ty! Eins, zwei, drei – du musst sein!

Szczecin

#a3cce4

Wspaniali na tropie, czyli sposób na smoka

Toruń

#d4d700

Tandem, czyli kolaże

Białystok

#9c2283

Cyberiada

Kraków 01

#0081c6

I love LBN

Lublin

#0aaba4

...bo w czasie niewiele masz czasu...

Bielsko-Biała

#E50004

Raz dwa trzy – kryjesz ty! Eins, zwei, drei – du musst sein!

Szczecin

#a3cce4

Wspaniali na tropie, czyli sposób na smoka

Toruń

#d4d700

Niewidzialne miasta

Wrocław 03

#fdc400

Marzenia wychodzą z cienia

Łośno

#b23f2b

Marzenia wychodzą z cienia

Łośno

#b23f2b

Najwyraźniej nigdy nie był pan 13-letnią dziewczynką

Kraków 02

#0081c6

Światłoczuli

Wrocław 02

#fdc400

Po drugiej stronie lustra

Frydrychowice/Przybradz

#e8c115

Marzenia wychodzą z cienia

Łośno

#b23f2b

Najwyraźniej nigdy nie był pan 13-letnią dziewczynką

Kraków 02

#0081c6

Światłoczuli

Wrocław 02

#fdc400

Odbicia światów

Wałbrzych

#008e8a

Lokomotywa

Gostycyn

#2799d1

Miasto gra

Kielce

#96bf0d

Odbicia światów

Wałbrzych

#008e8a

Lokomotywa

Gostycyn

#2799d1

Miasto gra

Kielce

#96bf0d

Żywioły

Stepnica

#38a962

Skrzaty

Lanckorona

#e5a742

I Przegląd Zdarzeń Międzypokoleniowych

Wrocław 01

#fdc400

Lato w pokoju

Pobiedziska

#ef9971

Żywioły

Stepnica

#38a962

I Przegląd Zdarzeń Międzypokoleniowych

Wrocław 01

#fdc400

I wyświetlę film. Coś o mnie i o Tobie.

Bolesławiec

#9e9100

I wyświetlę film. Coś o mnie i o Tobie.

Bolesławiec

#9e9100

Razem widzimy więcej

Lipno

#328925

Razem widzimy więcej

Lipno

#328925

ObraSen

Olsztynek

#e4186b

Podwórko kuglarzy

Płock

#369699

Odkrywcy

Puławy

#7a6fac

a to my po ju trze - cyrk futurystyczny

Gąski

#ab929e

Podwórko kuglarzy

Płock

#369699

Ze szczytów Baszłamu

Linin

#1a6f43

Odkrywcy

Puławy

#7a6fac

Teatr naturalnie!

Tomaszów Mazowiecki

#bd1220

a to my po ju trze - cyrk futurystyczny

Gąski

#ab929e

Ze szczytów Baszłamu

Linin

#1a6f43

Teatr naturalnie!

Tomaszów Mazowiecki

#bd1220

a to my po ju trze - cyrk futurystyczny

Gąski

#ab929e

Lato w pokoju

Pobiedziska

#ef9971