najedź myszką na kółeczko obok

TURNUS


Bolesławiec

Realizator: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Bolesławcu

Termin: 28 lipca – 8 sierpnia 2014 r.

Uczestnicy: młodzież w wieku 13-19 lat

 

Inspiracją tegorocznego „Lata w Teatrze” jest film Giuseppe Tornatore „Cinema Paradiso”. W filmie Tornatore małe włoskie miasteczko żyje kinem. Wypełniona każdego dnia po brzegi sala kinowa przeżywa, komentuje, płacze, boi się, wzrusza. Mimo że w dzisiejszych czasach kino i teatr musiały w dużej mierze ustąpić miejsca internetowi, telewizji oraz innym „natychmiastowym” rozrywkom, żywimy przekonanie, że magia filmu może wciąż działać. To, co w filmie interesuje nas najbardziej, to sama siła i spektrum jego oddziaływania – filmy oglądają profesor, meloman i hydraulik, dwunastoletnia dziewczynka i osiemdziesięcioletni staruszek, katolik i buddysta. Filmy oglądamy bez względu na nasze poglądy polityczne, religijne, orientacje seksualne, zajmowane pozycje społeczne. Co ciekawe, ludzi, którzy mają w dorosłym życiu sprzeczne poglądy, w dzieciństwie mógł łączyć ten sam ukochany bohater filmowy. Każdy z nas jest w stanie przywołać jakiś film. Można by powiedzieć – „wymień mi swój ulubiony film, a powiem ci kim jesteś”.

Kino wydaje się mieć szczególny wpływ na młodzież. Podwórkowe upodabnianie się do Janków Kosów, indiańskich wodzów, Johnów Rambo kiedyś, czy do Jacka Sparrowa, Supermana dziś, jest w swojej istocie czymś pierwotnie teatralnym. Dzięki filmom ludzie marzyli o podwodnej żegludze, albo o rozbiciu kasyna, podziwiali piramidy i starożytne tańce, nie przesypiali nocy, opłakiwali bohaterów, poznawali świat, uczyli się języków, a w skrajnych przypadkach zabijali. Trudno jest spotkać dziś człowieka, szczególnie nastoletniego, który nigdy nie oglądał jakiegoś filmu. Stąd też nasz pomysł polega na stworzeniu spektaklu skomponowanego z najpiękniejszych, ulubionych, najlepiej zapamiętanych scen filmowych. Chcemy przy tym, aby były to z jednej strony propozycje młodzieży – odwołujące się do ich gustów i wrażliwości, a z drugiej strony chcemy zaproponować sceny mistrzów polskiego i światowego kina, które być może nie są im jeszcze znane.

Jeśli chodzi o metody pracy to zarówno prowadzący, jak i uczestnicy, mają do dyspozycji różne techniki teatralne, które wynikają z wielości estetyk i konwencji filmowych, a także techniki okołofilmowe, takie jak lektor (np. w przypadku kultowych scen granych w oryginale) czy dubbing. Mamy możliwość pracy nad tekstem, jego interpretacją, umiejętnościami naśladowania rożnych typów ludzkich, doboru scen w różnych konfiguracjach osobowych, gatunkowych (od musicalu po rosyjskie kino wojenne) czy estetycznych. Uważamy, że szeroka paleta tematyczna pozwoli nam zagospodarować talent każdego uczestnika zajęć.

Podczas „Lata w Teatrze” grupa promocyjno-dziennikarska będzie prowadziła bloga projektu oraz codzienną gazetkę informacyjną, a także weźmie udział w warsztatach fotograficznych. W finałowym spektaklu wystąpią wszyscy uczestnicy projektu, grupa kostiumowo-scenograficzna pokaże swój performance, natomiast uczestnicy warsztatów fotograficznych otworzą wystawę zdjęć zainspirowanych ideą projektu.

 

Tytuł prezentacji i termin:

„I wyświetlę film. Coś o mnie i o tobie”

7 i 8 sierpnia, godz. 17:00, Teatr Stary w Bolesławcu

 

Kontakt: 

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

Rynek 39

59-220 Legnica

www.teatr.legnica.pl

 

Koordynatorka:

Joanna Rostkowska,

Gł. Specjalista ds. edukacji teatralnej

tel.: 504 890 477

e-mail: goniec@teatr.legnica.pl

 

 


 

PROWADZĄCY:

Karol Budrewicz – fotograf, autor wielu wystaw indywidualnych, zdobywca kilku nagród i wyróżnień. Publikacje w Gazecie Wyborczej, e-teatrze, Gazecie Wrocławskiej i lokalnej prasie. Od 8 lat dokumentuje spektakle i inne wydarzenia okołoteatralne w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy. Prowadzi edukację fotograficzną  z dziećmi i młodzieżą. W roku 2006 zajęcia w klubie fotograficznym Formaty we Wrocławiu. W 2007 r. warsztaty z fotografii otworkowej na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2009 r. w ramach LWT prowadził zajęcia z fotografii w grupie dziennikarsko-promocyjnej, zakończone wystawą fotograficzną. Współprowadzi zajęcia w klubie fotograficznym Fototwórcy w Sobótce.

Bartosz Bulanda – jeden z młodszych aktorów Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, gdzie pracuje od 2009 roku. Absolwent prawa na Uniwersytecie Wrocławskim (2005), Państwowego Studium Animatorów Kultury i Bibliotekarzy (specjalizacja teatr) oraz PWST w Krakowie (2009). Uczestnik projektu „Badawczy Teatr Miejski”, prowadzonego w latach 2004-2006 przez Bena Spatza przy wrocławskim Ośrodku Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego. Współpracę ze sceną  im. Modrzejewskiej rozpoczął od spektaklu „Palę Rosję! – opowieść syberyjska” (reż. J. Głomb) i wielkiej trasy syberyjskiej legnickiego Teatru. Od tamtej pory zagrał m.in. w „Niekończącej się opowieści”, „Pierwszej komunii”, „Kochankach z Werony”, „Orkiestrze”, „Innym chłopcu”. Dwukrotnie prowadził grupę aktorską podczas LWT w Jarocinie i Legnicy, warsztaty teatralne w projekcie TISZ w Legnicy, Artystyczne Wakacje Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie w 2010 r., a od kilku lat prowadzi warsztaty teatralne  dla dzieci i młodzieży w legnickim Klubie Gońca Teatralnego.

Piotr „Blusmen” Jankowski – członek  legendarnej, undergroundowej grupy „Kormorany” z Wrocławia, która rozpoczęła karierę na przełomie lat 80. i 90., grając punk-rock w niecodziennych miejscach (wieża ciśnień, dworzec, schron itp.). Przez lata twórczość „Kormoranów” przeszła ewolucję: muzyka stała się bogatsza pod względem instrumentalnym, melodycznym, fakturalnym – i w takiej postaci zawędrowała do teatru, tworząc jeden z ważniejszych nurtów polskiej muzyki scenicznej ostatnich dwu dekad. Swoje kompozycje muzycy grają na żywo podczas spektakli. „Kormorany” od lat biorą udział w realizacji legnickich przedstawień, m. in. „Koriolana”, „Hamleta, Księcia Danii”, „Portowej Opowieści”, „Otella”. W 2007 roku w ramach I Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Miasto” na dziedzińcu legnickiego zamku zaprezentowali skomponowany specjalnie na tę okazję cykl „Miasto”, z którym odwiedzili później m.in. Wrocław, Warszawę i Budapeszt. Piotr „Bluesmen” gra na gitarach. Prowadził warsztaty muzyczne podczas LWT w Jarocinie, Bolesławcu i Legnicy.

Katarzyna Knychalska – absolwentka filologii polskiej ze specjalizacją teatrologiczną na Uniwersytecie Wrocławskim. Założycielka i redaktor naczelna ogólnopolskiego portalu teatralny.pl oraz kwartalnika „nietak!t”, prezes Fundacji „Teatr Nie-Taki”, twórca legnickiego Festiwalu Teatru Nie-Złego (od 2011 r.), konsultant programowy w legnickim teatrze. Prowadzi w teatrze warsztaty recenzenckie dla młodzieży, których efektem jest Legnicki Magazyn Kulturalny „Raban”, redagowany w całości przez młodzież. W 2012 roku nominowana do nagrody WARTO przyznawanej przez wrocławską „Gazetę Wyborczą”.

Amadeusz Naczyński – muzyk, kompozytor, który od lat komponuje i wykonuje muzykę w spektaklach Teatru Modrzejewskiej w Legnicy m.in.: „Marat – Sade”, „Plac Wolności”, „Hamlet”, recital Ewy Galusińskiej „Trzeba mieć ciało”, „Szaweł”, koncert finałowy festiwalu „MIASTO”, „Nasza Muzyka”. Od 2005 r. prowadzi warsztaty z dziećmi i młodzieżą w legnickim Stowarzyszeniu Inicjatyw Twórczych. W 2011 r. prowadził warsztaty LWT w Bolesławcu, a rok później w Legnicy. Gra na perkusji, instrumentach perkusyjnych oraz wszystkich rzeczach nie będących instrumentami (garnuszki, miseczki, kieliszki, złom).

Małgorzata Rostkowska – młoda tancerka, performer, choreograf, pedagog tańca współczesnego, animator kultury. Absolwentka choreografii i technik tańca na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Asystentka Witolda Jurewicza przy choreografii do legnickiego  spektaklu „Pierwsza komunia”. Uczestniczy w międzynarodowych warsztatach baletu, capoiery, nowoczesnych form tańca, teatru, improwizacji ruchowej, kontakt improwizacji, performance. Tancerka  w Kolektywie Artystycznym FURU z Warszawy oraz w projekcie ASP w Warszawie PARODOS (2011). Prowadzi warsztaty z tańca i choreografii z młodzieżą i dorosłymi m.in. Klub Gońca Teatralnego w legnickim teatrze oraz Artystyczne Wakacje Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie (2010). Za spektakl dyplomowy (AM Łódź) „Zła sukienka” otrzymała nagrodę na I Połczyńskim Festiwalu Tańca w 2013r.

Ewa Tetlak – absolwentka ASP w Poznaniu, scenograf, projektantka kostiumów, zajmuje się tzw. instalacją okolicznościową, od wielu lat kostiumolog i scenograf współpracujący z Lechem Raczkiem i Daria Anfelli (m. in. do „Skąpca”, „Transatlantyku” i „Małej Apokalipsy”, „Nowe Szaty Króla” w teatrze A. Fredry w Gnieźnie ). W Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (kostiumy do spektaklu „Marat – Sade” , „Madonna , księżyc i pies”). Współpracuje z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu (działania performatywne i widowiska okolicznościowe, m.in. współpraca od 2003 r. przy paradzie św. Marcina w Poznaniu ). Współpracowała z Polskim Teatrem Tańca i Ewą Wycichowską oraz Teatrem Miniatura w Gdańsku. Związana z interdyscyplinarną grupą „Asocjacja 2006” (kostiumy do spektakli: „Wyprawa”, „Rabin Maharal i Golem”, „Sonata Legnicka”, „Bestiariusz Zamkowy”, „Ziemia Ulro,” „Gry z Czasem”), ponadto projektowała i realizowała obiekty i kostiumy dla grup alternatywnych: „Porywacze Ciał” , „Teatr z Glową w Chmurach” i „Avatar” . Od wielu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą w przedszkolach i szkołach.

prof.  Piotr Tetlak – architekt wnętrz, rzeźbiarz, scenograf, autor widowisk plenerowych i działań wizualnych (m. in. dla festiwali Malta i Fama od 1996 r.). Od 2003 r. prowadzi Pracownię Zjawisk Teatralnych, a od 2008 r. Kierownik Katedry Scenografii na wydziale Architektury i Wzornictwa, profesor nadzwyczajny i członek senatu Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Autor projektów i realizacji frontów organowych m.in. w Wielkopolsce. Pełni opiekę artystyczną nad paradą z okazji dnia Świętego Marcina w Poznaniu. Lider i scenograf interdyscyplinarnej grupy Asocjacja 2006. Autor scenografii do spektakli teatralnych, także w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy. Od wielu lat organizuje i prowadzi plenery oraz warsztaty podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta, Famy w Świnoujściu oraz na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

 


 

 

Drukuj


Tajemnica Wesołego Miasteczka / Jelenia Góra
Tajemnica Wesołego Miasteczka / Jelenia Góra
Tajemnica Wesołego Miasteczka / Jelenia Góra

Czekam na...

Opole

#004a99

Czekam na...

Opole

#004a99

Cyberiada

Kraków 01

#0081c6

Kim jestem? Bajkowe Tranformacje

Jonkowo

#e7435b

I love LBN

Lublin

#0aaba4

...bo w czasie niewiele masz czasu...

Bielsko-Biała

#E50004

Raz dwa trzy – kryjesz ty! Eins, zwei, drei – du musst sein!

Szczecin

#a3cce4

Wspaniali na tropie, czyli sposób na smoka

Toruń

#d4d700

Tandem, czyli kolaże

Białystok

#9c2283

Cyberiada

Kraków 01

#0081c6

I love LBN

Lublin

#0aaba4

...bo w czasie niewiele masz czasu...

Bielsko-Biała

#E50004

Raz dwa trzy – kryjesz ty! Eins, zwei, drei – du musst sein!

Szczecin

#a3cce4

Wspaniali na tropie, czyli sposób na smoka

Toruń

#d4d700

Niewidzialne miasta

Wrocław 03

#fdc400

Marzenia wychodzą z cienia

Łośno

#b23f2b

Marzenia wychodzą z cienia

Łośno

#b23f2b

Najwyraźniej nigdy nie był pan 13-letnią dziewczynką

Kraków 02

#0081c6

Światłoczuli

Wrocław 02

#fdc400

Po drugiej stronie lustra

Frydrychowice/Przybradz

#e8c115

Marzenia wychodzą z cienia

Łośno

#b23f2b

Najwyraźniej nigdy nie był pan 13-letnią dziewczynką

Kraków 02

#0081c6

Światłoczuli

Wrocław 02

#fdc400

Odbicia światów

Wałbrzych

#008e8a

Lokomotywa

Gostycyn

#2799d1

Miasto gra

Kielce

#96bf0d

Odbicia światów

Wałbrzych

#008e8a

Lokomotywa

Gostycyn

#2799d1

Miasto gra

Kielce

#96bf0d

Żywioły

Stepnica

#38a962

Skrzaty

Lanckorona

#e5a742

I Przegląd Zdarzeń Międzypokoleniowych

Wrocław 01

#fdc400

Lato w pokoju

Pobiedziska

#ef9971

Żywioły

Stepnica

#38a962

I Przegląd Zdarzeń Międzypokoleniowych

Wrocław 01

#fdc400

I wyświetlę film. Coś o mnie i o Tobie.

Bolesławiec

#9e9100

I wyświetlę film. Coś o mnie i o Tobie.

Bolesławiec

#9e9100

Razem widzimy więcej

Lipno

#328925

Razem widzimy więcej

Lipno

#328925

ObraSen

Olsztynek

#e4186b

Podwórko kuglarzy

Płock

#369699

Odkrywcy

Puławy

#7a6fac

a to my po ju trze - cyrk futurystyczny

Gąski

#ab929e

Podwórko kuglarzy

Płock

#369699

Ze szczytów Baszłamu

Linin

#1a6f43

Odkrywcy

Puławy

#7a6fac

Teatr naturalnie!

Tomaszów Mazowiecki

#bd1220

a to my po ju trze - cyrk futurystyczny

Gąski

#ab929e

Ze szczytów Baszłamu

Linin

#1a6f43

Teatr naturalnie!

Tomaszów Mazowiecki

#bd1220

a to my po ju trze - cyrk futurystyczny

Gąski

#ab929e

Lato w pokoju

Pobiedziska

#ef9971